O Martinovi

Považujem sa za nevyliečiteľného optimistu. Mám rád ľudí a stretnutia s nimi. V obci Ratkovce (okres Hlohovec) žijem od svojich siedmich rokov. Spolu s bratom a sestrou sme vyrastali pri zvieratách – rodičia chovali kone a psy. Láska ku psom mi ostala dodnes. Optimistov a čestných a spravodlivých ľudí sa snažím vychovať aj zo svojich dvoch detí. Mám syna a dcéru a venujem im takmer všetok svoj voľný čas. Trošku si ho nechávam na knihy a filmy. Milujem futbal a turistiku, v zime bežky. V politickej kariére nie som motivovaný ani egom, ani peniazmi. Bol by som veľmi rád, keby tu po mne niečo ostalo a ľudia na mňa spomínali čo najviac v dobrom.

Na univerzite som vyštudoval za priemyselného inžiniera. Pracovať som začal už na škole, a to v Slovenskom centrum produktivity v Žiline (neskôr Stredoeurópske centrum produktivity CEIT). Mojimi najvýznamnejšími pracovnými úlohami boli zavedenie novej linky na výrobu áut VW Touareg a Porsche Cayenne a novej logistike zásobovania v rámci spoločnosti. Popri zamestnaní som bol zakladateľom spoločnosti PRO Business Partners, ktorá sa venovala úprave povrchov nanotechnológiami.

Dnes, keď mám 38 rokov, som už trojnásobný starosta obce Ratkovce. Postupne som sa stal podpredsedom Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice, ktoré združuje približne 140 obcí. Som členom rady a predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň predsedom sekcie Pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Za ZMOS sa venujem Miestnym akčným skupinám, Integrovanému regionálnemu operačnému programu, Programu rozvoja vidieka, kde som členom monitorovacieho výboru pre roky 2014-2021 pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva. Som členom skupiny rokujúcej za ZMOS pre nové operačné programy, Rady partnerstva a podobne. Som predsedom mikroregiónu 9 obcí a 10 podnikateľských subjektov MAS OZ Naše Jadro. Hlavným cieľom združenia je rozvoj obcí pomocou operačných programov EÚ.

Rozhovor s Martinom

„Trnavský kraj potrebuje župana s víziou a ochotného spájať“

Martin Červenka je pre okolie charizmatický a energický líder, ktorý dokáže ísť za cieľom. Svojím ľudským a oddaným prístupom načúva potrebám ľudí a snaží sa zveľaďovať svoje prostredie. Má tvorivé myslenie a vidí riešenia. Netúži však po radikálnych zmenách, ale po pevnom, ľudskom, stabilnom a charakternom vedení. Ak však vidí potrebu niečo zmeniť neváha o to zabojovať. Položili sme mu niekoľko otázok, aby sme vám bližšie predstavili jeho motiváciu stať sa županom.

Prečo si sa rozhodol kandidovať?
Kandidujem, pretože za posledné roky vidím vo vedení župy nedostatky, ktoré nás brzdia v pokroku. Náš Trnavský kraj má na viac. Vidím, o koľko peňazí z eurofondov sme prišli, koľko ciest navyše mohlo byť opravených, koľko kilometrov cyklotrás vybudovaných. Samosprávny kraj potrebuje človeka ochotného spájať bez ohľadu na politickú farbu. Človeka, ktorý nepríde mestám a obciam rozprávať, čo potrebujú, ale človeka, ktorý ľuďom prinesie tie najlepšie riešenia pre ich kvalitnejší a radostnejší život.

Prečo je podľa teba zmena vo vedení župy potrebná?
Jednoducho prišiel čas, aby župu neviedol človek s „patentom na rozum“. Potrebujeme zásadnú zmenu, ktorá bude konceptom spolupráce. Vieme, ako na to. Vychádzame zo skúseností z riadenia obcí a miest, opierame sa o odborníkov a ľudí, ktorí majú reálnu skúsenosť so službou ľuďom. Nepotrebujeme vo vedení župy ľudí, ktorí prichádzajú z veľkej politiky a ich hlavným cieľom je ich politická kariéra.

V čom vidíš najväčšie nedostatky župy?
Nedostatky vidíme hlavne v oblastiach, ktoré sa týkajú každodenného života. Župa podľa nás nedostatočne rieši zhoršujúcu sa dopravnú situáciu a kvalitu ciest. Vidíme kritické stavy mostov, ktoré o chvíľu začnú padať. Vidíme situáciu v sociálnych službách, ktoré sú na pokraji záujmu. Župan nemôže sľubovať a potom sa tváriť, že nič. Základ problému je v zlej komunikácii a nedostatku spolupráce.

Aká je tvoja vízia pre lepší život v kraji?
Môj pohľad je taký ako pohľad bežného občana župy – jednoznačne rozvoj, modernizácia a stále lepšie podmienky pre život v našich obciach a mestách. Aby sme si konečne žili opäť radostnejšie. A čo sa týka úradu, tak zmenou k lepšiemu by bola cesta k fungujúcej spolupráci a komunikácii medzi župou a primátormi a starostami. Aby sme mohli spoločne riešiť to, čo má župa vo svojej kompetencii a uspokojila tak skutočné potreby ľudí.

Prečo by ti mali ľudia veriť, že práve ty budeš lepší župan a pre kraj urobíš viac?
Starostom som už tretie volebné obdobie. Ratkovčanov som o svojom úprimnom záujme slúžiť presvedčil. Rovnako tak by som chcel presvedčiť aj obyvateľov Trnavského kraja. Nie je to len o mne, ale aj o silnej podpore starostov a primátorov a spoločnej chuti pracovať pre ľudí.

Aký by mal byť podľa teba ideálny župan?
Povedomie o kompetenciách župy je pomerne nízke a ľudia väčšinou volia toho, koho poznajú. A takto by to byť nemalo. Ľudia by mali voliť racionálne, preto by mal byť dobrý kandidát na župana taký, ktorý má za sebou reálne projekty, má skúsenosti z verejného života, mal by byť politicky nezávislý, s atraktívnym a reálnym volebným programom, ktorý tvorili a podporujú aj odborníci. A, samozrejme, bez afér z minulosti.

Kto ťa v kandidatúre podporuje?
Som kandidátom starostov. Na pozícii starostu pôsobím už tretie volebné obdobie a spolu s kolegami starostami sme si povedali, že musíme urobiť ešte viac ako doteraz. Chceme ukázať, že ak veci fungujú na úrovni obce, musia fungovať aj na úrovni župy. Starostovia sú najbližšie k občanom. Sú s nimi v dennom kontakte. Poznajú ich radosti, potreby aj očakávania. Pri otvorenej a intenzívnej komunikácii vedia navrhnúť riešenia pre lepší, kvalitnejší a radostnejší život. Všetko sa musí robiť tak, aby župa žila ako komunita – spolupráca je nevyhnutná.

Využíva podľa teba súčasná župa dostatočne možnosti, ktoré jej ponúka vláda?
Pamätám si, ako súčasný župan hovoril o novom moste v Hlohovci a počas svojej volebnej kampane chodil protestovať na ten starý a blokovať premávku. Dnes, po piatich rokoch môžeme byť radi, že sa ten starý most nezrútil a o novom nie je ani chýru ani slychu. To je jasným dôkazom, že župan neurobil maximum pre ľudí vo svojom regióne. Nemôže sa vyhovárať na politickú príslušnosť, veď je predsa spoluzakladateľ súčasnej najsilnejšej vládnej strany a bratranec Igora Matoviča. Mal všetky možné predpoklady a príležitosti aby splnil to čo sľuboval. Niet však nového mosta v Hlohovci, ani obchvatu Senice a ani kopec iných vecí čo sľúbil.

Čo všetko sa dá podľa teba spraviť za 4 roky v župe?
Určite viac ako za posledných 5 rokov (Poznámka: posledné volebné obdobie mali župani o rok dlhšie). Náš kraj si zaslúži viac. Potrebujeme menej marketingu, menej ega a viac odborných riešení a poctivej práce. Proste si treba vyhrnúť rukávy a namiesto sebaprezentácie tvrdo makať.

Prečo sa podľa teba oplatí žiť v Trnavskom kraji?
Život v Trnavskom kraji sa mi veľmi páči. Máme dostatok pracovných príležitostí, aj keď by sme privítali lepšie ohodnotenie práce. Náš kraj je malý, ale úžasný a výnimočný. Krásna príroda, veľa vody, bohatá história i kultúra a množstvo iných pokladov. To všetko je umocnené rozložením od Záhoria po Žitný ostrov, čo robí kraj ešte atraktívnejším a zaujímavejším a vytvára úžasnú príležitosť na rozvoj cestovného ruchu a turizmu. Ak zatúžime po väčšom ruchu, hlavné mesto máme na dosah. Nám ale väčšinou vyhovuje pokojný život, ktorý nám ponúkajú naše mestá a obce. V nich vidíme rozvoj, modernizáciu a stále lepšie podmienky pre život. Považujem za dôležité vytvoriť podmienky pre spoluprácu kraja s obcami a mestami na princípe partnerstva a náš kraj to pocíti zásadne. Spolu urobíme VIAC.